Historia

Bocheński Klub Sportowypolskiklub sportowy z sekcją piłki nożnejipiłki ręcznej, powstały w1921wBochni. Obecnie występuje w IV lidze grupie małopolskiej wschodniej. 

12 września1907w Bochni odbył się mecz pomiędzyTS Wisła Kraków, a drużynąCzarnych. Był to pierwszy mecz Wisły pozaKrakowem.

Protoplastą Bocheńskiego KS był założony w roku1919TS Bochnia. Klub założony przez Henryka Regułę co najmniej do roku1924występował pod tą nazwą, mierząc się m.in. z III drużynąCracovii. Równolegle w mieście działały inne kluby (Pogoń,Biali,Olimpia(1925),Uranus(1925) a także zespołyżydowskie, takie jakLibanczyMakabi.

Za oficjalny początek działalności Bocheńskiego Klubu Sportowego uznaje się rok1921. Właściwe przekształcenie TS Bochnia w BKS nastąpiło jednak w roku1927. Wtedy to drWładysław Krupa,reprezentant Polski, poseł naSejmi były pomocnik Wisły Kraków, doprowadził do fuzji dwóch rywalizujących drużyn - TS Bochnia iOlimpii, w wyniku czego powstał zespół o nazwie Bocheński Klub Sportowy.

Po roku1945, ze względu na reformę rozgrywek na wzórradziecki, BKS zmienił nazwę na"Górnik". W sezonie1952/1953drużyna awansowała po raz pierwszy do III ligi.

Pod tym szyldem zespół grał co najmniej do roku1962- wtedy to osiągnął swój największy sukces - dotarł do 1/8 finałuPucharu Polski, gdzie zmierzył się zSzombierkami Bytom. Późniejszy mistrz Polski i pierwszoligowiec zBytomiapokonał bochnian 13:1.

Historyczne nazwy klubu[edytuj|edytuj kod]

  • 1947–BKS Górnikprzy Żupie Solnej w Bochni
  • 1965–BKS Start–Sokół Bochnia
  • 1969–BKS Start Bochnia
  • 1974–BKS Sokół Bochnia
  • 1977–MS BKS Bochnia(fuzja z Hutnikiem Bochnia)
  • 1983–BKS Bochnia
  • 1986–WBKS Bochnia(Wojskowy Bocheński Klub Sportowy)
  • 1988–BKS Bochnia
  • 1996–MOSiR BKS Bochnia
  • 1997–BKS Bochnia

Na początkuXXI wiekuzespół w walce o wysokie lokaty najczęściej ustępował lokalnemu rywalowi -Okocimskiemu Brzesko. W sezonie2002/2003BKS wyprzedził w tabeliPoprad Muszynajednym punktem i zajął pierwsze miejsce w lidze, premiowane barażami o III ligę.

W dwumeczu barażowym o awans klub z Bochni zmierzył się z rezerwami Wisły Kraków. Faworytem był zespółBiałej Gwiazdy, w składzie której widnieli tacy piłkarze, jakPaweł Brożek,Piotr Brożek,Daniel DubickiczyGrzegorz Kmiecik. Na stadionieWawelupadł rezultat 1:0 dla gospodarzy, a w Bochni mecz zakończył się remisem 1:1.

Najbliżej powtórzenia tego osiągnięcia klub był w sezonie2004/2005. Na dwie kolejki przed końcem Bocheński KS liderował tabeli z dwupunktową przewagą nadKolejarzem Stróże. Porażka wWoli Rzędzińskiejz tamtejszą Wolanią pozwoliła Kolejarzowi przejąć fotel lidera, a po zwycięskich barażach zGarbarnią Krakówawansować szczebel wyżej. Fiasko zakończyło udany okres w historii klubu - wymiana pokoleń spowodowała duże zmiany w składzie, sponsorzy mniej chętnie wspomagali finansowo klub, czego efektem jest jego obecna sytuacja.

W czerwcu2007klub pozyskał sponsora dla sekcji piłki nożnej – został nim producent urządzeń chłodniczychIgloo; reklama tej firmy już kilka sezonów wstecz widniała na koszulkach piłkarzy Bocheńskiego). Na sezon 2007/2008 BKS pozyskał kilku nowych zawodników, m.in.Michała Stolarza, byłego zawodnikazabierzowskiego Kmity, który w barwach kilku drużyn rozegrał ponad 110 spotkań wI lidze. Szkoleniowcem zespołu został wówczas wielokrotny reprezentantHutnika KrakówiGórnika Zabrzew polskiej ekstraklasie (181 meczów w obu klubach w latach19901996)Leszek Kraczkiewicz.

Od września 2007 trenerem drużyny byłMarek Kusto– były piłkarz Wisły Kraków,Legii Warszawai klubów z ligibelgijskiej,reprezentant PolskinaMŚ 1974i srebrny medalistaMŚ 1982, jako trener prowadził m.in. w Wisłę Kraków, BKS Bochnia,Widzew ŁódźiArkę Gdynia, był także asystentem selekcjonera reprezentacji Polski.

W2012klub awansował doIII ligi, jednak natrzecim poziomierozgrywek po raz ostatni występował w1958.

Stadion[edytuj|edytuj kod]

Stadion Bocheńskiego Klubu Sportowego mieści się w sąsiedztwie siedziby klubu przy ulicy Parkowej, będącą odnogą głównej arterii miasta – ulicyKazimierza Wielkiego. Całkowita pojemność stadionu umownie wynosi 2000 widzów, w tym tysiąc siedzisk krytej trybuny głównej i plastikowych krzesełek na trybunie zachodniej wiosną roku2007. Stadion posiada metalową klatkę dla kibiców gości.

W latach 90. Bocheński Klub Sportowy zawarł umowę z Zarządem Miasta, na mocy której cały swój majątek przekazał miastu (w tym stadion); władze miasta zobowiązały się do wsparcia działalności klubu.30 czerwca2011decyzją radnych miejskich obiektowi nadano imię drWładysława Krupy, byłego piłkarzaWisły Kraków, posła na Sejm RP oraz inicjatora bocheńskiego piłkarstwa[2].

Piłkarze i trenerzy w historii klubu[edytuj|edytuj kod]

Mimo braku znaczących sukcesów w historii klubu, wychowankowie Bocheńskiego Klubu Sportowego reprezentowali barwy wielu polskich klubów na poziomieekstraklasyiI ligi. Urodzony w Bochni napastnikMarek Kustow latach19721977występował wWiśle Kraków, a do1982był zawodnikiemLegii Warszawa.Reprezentant Polski, srebrny medalistaMŚ 1974iMŚ 1982był szkoleniowcem bocheńskiego klubu dwukrotnie – w latach20042005i2007. Piłkarzem BKS w1988byłWojciech Klich, ekstraklasowy piłkarz wStali MieleciKSZO Ostrowiec Świętokrzyski (piłka nożna)KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, ojciecMateusza, reprezentanta Polski. Do najwybitniejszych wychowanków zalicza sięMariusz Krzywda, który w ekstraklasie grał w barwachIgloopolu DębicaiHutnika Kraków. Inny wychowanek klubu,Krzysztof Nalepka, oprócz klubu zDębicynotował ekstraklasowe występy wZagłębiu Lubin. BramkarzMarek Pączekw2006przeszedł do ekstraklasowejCracovii, gdzie występował w rozgrywkachPucharu Polski,Pucharu EkstraklasyiMłodej Ekstraklasy[3]; przed powrotem do Bochni wiosną2012zaliczył również mecz w I lidze jako golkiperGKS Katowice.

Wiosną2006zawodnikiem zespołu byłKrzysztof Duda– były obrońca Cracovii i Hutnika Kraków (28 meczów w ekstraklasie). W lipcu2007do zespołu dołączył były piłkarz m.in.Pogoni Szczecin,Łódzkiego Klubu SportowegoiŚląska Wrocław– pomocnikMichał Stolarz. Były szkoleniowiec bochnian,Aleksander Brożyniak, w latach 70. prowadził mistrzowską drużynęWisły Kraków.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości